Biorąc pod uwagę to, jak duże emocje wzbudza polityka, trudno uwierzyć, że powstało tak mało gier o tej tematyce. Co prawda kwestie dyplomatyczne pojawiają się w praktycznie każdej grze strategicznej, jednak zwykle są one odsunięte na dalszy plan. Na szczęście powstało kilka ciekawych tytułów, w których to decyzje polityczne są sednem rozgrywki.
Seria Democracy, czyli życie polityka
Serii gier Democracy daleko do ideału, ale i tak jest to najlepszy symulator kariery polityka dostępny na rynku. Gracz wciela się tu w premiera rządu kraju istniejącego współcześnie. W Polsce szczególną popularnością cieszy się edycja „Demokracja 3 – Edycja (Nie)Parlamentarna”. Tu wcielić można się w przywódcę polskiego rządu w warunkach panujących w 2013 roku.
Cel gry jest bardzo prosty, czyli utrzymanie się u władzy. Wygrywanie kolejnych wyborów warunkowane jest podejmowaniem słusznych decyzji z zakresu polityki wewnętrznej, zewnętrznej, podatkowej itp. Cały czas trzeba zwracać uwagę na sondaże wyborcze i bacznie przyglądać się reakcji społeczeństwa na wprowadzone wcześniej reformy.
Gra uczy strategicznego podejścia. Większość decyzji wywiera zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe skutki. Zwykle przed wyborami konieczne jest „kupowanie głosów”, np. przez rozbudowanie świadczeń socjalnych. Po kolejnej elekcji konieczne okazują się zaś mniej popularne decyzje, np. podwyższenie podatków, aby zapewnić odpowiednie wpływy do budżetu.
The Political Machine – zdobycie władzy w USA nie jest proste
O ile Democracy skupia się na symulowaniu życia polityka u władzy, o tyle The Political Machine to gra o kampanii wyborczej. Dotyczy ona wyłącznie wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, a kolejne wersje gry pojawiają się co cztery lata. Za każdym razem gra odzwierciedla sytuację obecnie panującą na amerykańskiej scenie politycznej.
Na początku rozgrywki gracz może wcielić się w jednego z kandydatów, np. Donalda Trumpa. Trudniejszą alternatywą jest stworzenie zupełnie nowego kandydata i pokonanie znacznie popularniejszych przeciwników.
Podczas rozgrywki gracz uczestniczy w konwencjach wyborczych, zbiera fundusze na kampanię, konfrontuje się z oponentami i jeździ po całym USA, aby przekonywać do siebie kolejnych wyborców. Choć gra stara się być realistyczną symulacją walki wyborczej, to jednocześnie jest nieco stataryczna. Elementem charakterystycznym The Political Machine są między innymi karykatury przedstawiające najsłynniejszych amerykańskich polityków.
Czy Realpolitiks to najbardziej ambitna strategia życia polityka?
Realpolitiks to naprawdę rozbudowana symulacja życia polityka. Podczas rozgrywki podejmuje się nieskończoną ilość decyzji. Celami są utrzymanie się przy władzy i sprawienie, by dana nacja rozwijała się szybciej od innych. Gracz ma też tu sporą dowolność wyboru metod, które mają pomóc osiągnąć te cele.
Z pewnością Realpolitiks to gra ambitna, która jednak wymaga dużego dopracowania. Warstwa graficzna jest tu bardzo prymitywna, choć to standard w przypadku tego typu gier. Większym problemem Realpolitiks są trudne do zrozumienia i opanowania zasady rozgrywki, które w dodatku często trudno uznać za realistyczne. Grę można więc polecić maniakom strategii lubującym się w świecie polityki, istnieje duża szansa że tytuł przypadnie im do gustu.