Laptop czy komputer – co wybrać?

Najkorzystniej byłoby mieć zarówno komputer stacjonarny, jak i laptop. Zwykle jednak z powodów finansowych ludzie są zmuszeni do dokonania wyboru. Na jakich więc podstawach dokonać decyzji? Jakie są wady i zalety obydwu rozwiązań?

Co przemawia za kupnem komputera stacjonarnego?

Komputer stacjonarny to na ogół lepszy wybór pod względem ekonomicznym. W tej samej cenie można kupić sprzęt o znacznie lepszej specyfikacji technicznej, niż miałoby to miejsce w przypadku laptopa. Praktyka pokazuje także, że komputery stacjonarne są dużo bardziej wytrzymałe, a ich żywotność jest wyższa o nawet kilka lat. Często też można spotkać opinie potwierdzone analizami, że takie komputery okazują się wydajniejsze.

Stacjonarny komputer dużo łatwiej jest również modyfikować i montować w nich nowsze podzespoły np. pamięć RAM. W konsekwencji ułatwia to stworzenie urządzenia idealnie dopasowanego do własnych preferencji. Korzystanie ze stacjonarnego komputera zawsze jest też wygodniejsze. Użytkownik może swobodnie ustawić monitor, myszkę i klawiaturę.

Jakie zalety ma laptop?

Zdecydowanie największą zaletą laptopa jest jego mobilność. Możliwość użytkowania w dowolnym miejscu w domu, jak i poza nim przydaje się w wielu sytuacjach życiowych. W dodatku z laptopa można korzystać nawet wtedy, gdy występują chwilowe problemy z dostawą prądu.

Laptop zajmuje też dużo mniej miejsca, co jest dużym plusem szczególnie w mieszkaniu o niewielkim metrażu. Na ogół też laptopy pobierają mniej energii, co czyni je tańszymi w utrzymaniu i korzystniejszymi dla środowiska naturalnego. Statystyki pokazują jeszcze, że laptop generuje mniej hałasu od stacjonarnego odpowiednika.

Jaki komputer wybrać?

Wybór pomiędzy komputerem stacjonarnym a laptopem powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami. Jeśli z komputera korzysta się wyłącznie w domu, a przy tym ma się wystarczającą ilość miejsca na sporą ilość sprzętu, to wersja stacjonarna okaże się słusznym wyborem.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób, które chcą korzystać z komputera w innych miejscach niż przy biurku. Wtedy to laptop jest jednym rozsądnym rozwiązaniem.

Posts created 16

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
cenote