Czy Hearts of Iron to najlepsza strategia wojenna?

Skandynawski deweloper gier o nazwie Paradox Interactive tworzy tytuły, które są wyjątkowo dobrze odbierane w Polsce. Sztandarową grą tego twórcy jest seria Hearts of Iron, która umożliwia pokierowanie dowolnie wybraną nacją podczas II wojny światowej. Co jednak sprawia, że ta gra cieszy się tak dużą popularnością w kraju nad Wisłą?

Na czym polega Hearts of Iron?

Na początku rozgrywki gracz obejmuje przywództwo nad dowolnie wybranym krajem na świecie przed rozpoczęciem II wojny światowej lub w jej trakcie. Wybór determinuje cel rozgrywki. Decydując się np. na granie Polską w 1937, konieczne jest przyjęcie strategii defensywnej, czyli ochrona przed całkowitym unicestwieniem. Wcielając się zaś w przywódcę III Rzeszy, z założenia przyjmuje się postawę agresywną i dąży do jak najszybszego podbicia całej Europy.

W grze podejmuje się szereg decyzji. Ustala się np. politykę wewnętrzną, czy światopoglądowe. Możliwe, choć trudne do wykonania, może być np. przyjęcie przez Polskę ideologii komunistycznej albo nazistowskiej, zamiast demokratycznej. Paradoksalnie okazuje się, że to sojusz z Hitlerem dla Polski oznacza największą szansę na obronienie kraju. Cały czas rozwijać trzeba też technologię, zwłaszcza tą militarną. Prowadzenie swojej armii do boju po wirtualnej mapie stanowi zaś zdecydowanie najważniejszą oś rozgrywki.

Dlaczego Hearts of Iron cieszy się taką popularnością?

Hearts of Iron to nie tylko gra, ale wręcz symulacja świata z okresu II wojny światowej. Potencjał militarny, czy sytuacja ekonomiczna każdego kraju z mapy są tu wiernie odwzorowane. Ponadto gra cały czas ukazuje zdarzenia znane z historii, np. zawarcie paktu Ribbentrop-Mołotow, czy też wielki rozwój gospodarki Niemieckiej na początku wojny.

Jak na tak rozbudowaną grę strategiczną Hearts of Iron zapewnia też prostą i komfortową rozgrywkę. Zrozumienie zasad gry nie zajmuje dużo czasu, tym bardziej że korzystnie wypada tu też interfejs oraz oprawa audiowizualna.

Posts created 16

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
cenote