Nie bez powodu Polskę określa się jako stolicę światowego żużla. Nigdzie indziej czarny sport nie ma tylu oddanych fanów, co w kraju nad Wisłą. Fani żużlowych emocji nie mają zbyt dużego wyboru wśród gier komputerowych. Na szczęście jednak można znaleźć przynajmniej parę ciekawych tytułów o tej tematyce.
Jakie gry symulują jazdę na żużlu?
Liczba gier będących symulatorami jazdy na żużlu nie jest zbyt duża. W zasadzie na nowy tytuł trzeba czekać aż około 4 lat. Komputerowe symulatory żużlowe na całym świecie tworzy praktycznie jedynie jeden producent gier, czyli polska firma Techland.
Najlepszym symulatorem żużlowym w historii jest chyba FIM Speedway Grand Prix 15. Gra całkiem realistycznie oddaje specyfikę jazdy na motorze żużlowym, a gracz wciela się w jednego z uczestników mistrzostw świata na żużlu w 2015 roku. Sporym atutem tego tytułu jest występowanie prawdziwych zawodników, takich jak np. Nicki Pedersen, czy Greg Hancock. Wyścigi odbywają się zaś na stadionach całego świata, w tym np. w Toruniu. Kolejnym plusem gry jest polski komentarz oraz dostępność trybu multiplayer.
Czy można zagrać w menadżer żużlowy?
Na rynku trudno znaleźć dużą liczbę symulatorów żużlowych. Podobnie sytuacja ma się z menadżerami dotyczącymi tego sportu. Kilkanaście lat temu sporym hitem wśród fanów czarnego sportu była gra o nazwie Menadżer Żużlowy braci Mańskich.
Do dziś pozostaje to najlepsza gra tego typu. Wynika to jednak nie tylko z braku konkurencji. Menadżer Żużlowy braci Mańskich to po prostu bardzo dobra gra, w którą można zagrać bez ponoszenia kosztów. Rozgrywka polega na przejęciu jednego z polskich klubów żużlowych i poprowadzenie go do triumfów. Nadrzędnym celem jest zdobycie drużynowego mistrzostwa Polski. Gracz może jednak także poprowadzić swoich zawodników do innych zwycięstw, np. wygrania Złotego Kasku, czy też triumfu w mistrzostwach świata.
Dlaczego gier żużlowych jest tak mało?
Nowości na rynku gier żużlowych to prawdziwa rzadkość, a jeszcze trudniej o naprawdę dobrze wykonane produkcje. Trzeba tu zauważyć, że żużel jest popularny tylko w Polsce i to tylko wśród części społeczeństwa. W innych krajach ten sport cieszy się małym albo zerowym zainteresowaniem.
Z tego powodu dla producentów gier komputerowych czarny sport wiąże się z bardzo małym potencjałem biznesowym. Grupa potencjalnych klientów jest zbyt mała, aby ktoś chciał zainwestować naprawdę duże środki w grę związaną z żużlem. Niestety trudno się spodziewać, aby miało to ulec zmianie.