PES czy FIFA?

Pro Evolution Soccer oraz FIFA to zdecydowanie dwa najlepsze symulatory piłki nożnej. Wielu graczy co roku ma dylemat, na który z tych tytułów warto postawić. Cóż, ta decyzja nie jest łatwa, ponieważ oba tytuły różnią się pod wieloma względami, a przy tym zbierają podobne opinie oraz recenzje.

Gdzie rozgrywka jest bardziej realistyczna?

Większość opinii jest zgodnych – PES zapewnia bardziej realistyczną, wymagającą i ciekawszą rozgrywkę niż FIFA. Pro Evolution Soccer zapewnia emocjonujące i nieco chaotyczne mecze, które dobrze emitują to, co można zobaczyć w trakcie prawdziwych piłkarskich spotkań. W tej grze nie ma też miejsca na błędy, przeciwnik wykorzystuje praktycznie wszystkie z nich.

W Fifie rozgrywka jest bardziej schematyczna. Po pewnym czasie z łatwością można przewidzieć np. to, jak zachowa się wirtualny piłkarz sterowany przez komputer. FIFĘ trudno też określić mianem symulacji, temu tytułowi bliżej jest do gry zręcznościowej.

Która gra zapewnia lepszą grafikę?

Zarówno PES, jak i FIFA gwarantują najwyższej jakości grafikę. Dokładne analizy zwykle wskazują jednak na to, że Pro Evolution Soccer pod tym względem jest nieco lepszy. Najlepsi piłkarze w tej grze wyglądają praktycznie tak samo jak w rzeczywistości.

Ponadto w PES perfekcyjnie wyglądają nie tylko piłkarze, ale także stadiony, murawa, a nawet kibice na trybunach. W FIFIE zaś już od co najmniej kilku lat wygląd chociażby murawy nie uległ żadnej poprawie.

Która gra ma lepsze tryby rozgrywki?

Pod względem liczby i jakości trybów rozgrywki FIFA jest zdecydowanie lepsza. Multum lig i turniejów, tryb fabularny, a od FIFY 20 jeszcze mecze rozgrywane na hali prezentują się znacznie korzystniej niż to, co proponuje PES.

Teoretycznie tryby multiplayer w obu grach są do siebie zbliżone. To jednak FIFA przez większość graczy jest uważana za lepszy wybór do gry wieloosobowej.

Gdzie otoczka gry jest ciekawsza?

PES od lat bardzo mocno odstaje od FIFY pod względem szeroko pojętej otoczki. Największą bolączką gry tworzonej przez japońskiego producenta Konami jest brak licencji popularnych europejskich drużyn. Dość powiedzieć, że w oryginalnej wersji gry nie występują takie zespoły, jak Bayern Monachium, czy drużyny z angielskiej Premier League.

W PES kiepsko prezentuje się też warstwa audio. W tle rozgrywki można usłyszeć tylko kilka piosnek. W czasie meczu nie uświadczy się też polskiego komentarza. Co gorsza, ten w wersji angielskiej jest słabo wykonany i mało rozbudowany. Te same komentarze można usłyszeć podczas praktycznie każdego meczu.

PES, czy FIFA – co wybrać?

Obie gry mają praktycznie tyle samo plusów i minusów. Tak naprawdę właściwy wybór zależy od preferencji konkretnego gracza. Można powiedzieć, że FIFA zapewnia przyjemniejszą i bardziej urozmaiconą rozrywkę, a w dodatku jest stworzona w zgodzie z oczekiwaniami większości polskich graczy.

Pasjonaci piłki nożnej i wszystkich detalów dotyczących meczów powinni jednak przynajmniej zobaczyć, jak gra się w PES. Tu można bowiem uświadczyć nie tylko gry, ale niemal perfekcyjnego symulatora piłki nożnej.

Posts created 16

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
cenote