Football Manger, czy FIFA Manager – co lepsze?

W zasadzie od ponad 20 lat na rynku managerów piłkarskich króluje Football Manager. Systematycznie jednak rośnie liczba zwolenników gry FIFA Manager. Czym jednak one się od siebie różnią i która z nich jest lepsza?

Dlaczego Football Manger uważany jest za świetną grę?

Football Manager to zdecydowanie najlepszy symulator prowadzenia piłkarskiej drużyny z perspektywy jej managera. Gra potrafi wciągać na setki, a nawet tysiące godzin, a przy tym jest niezwykle wymagająca. Poziom grywalności jest tu naprawdę wysoki, a niektórzy uważają się za osoby wręcz uzależnione od tej gry.

W Football Manager do czynienia ma się z tysiącami danych. Statystyki dotyczące umiejętności graczy, trenerów, czy sędziów są niezwykle rozbudowane, a każda decyzja gracza ma znaczenie. Przykładowo mecz prowadzony przez sędziego pozwalającego na ostrą grę przebiega zupełnie inaczej, niż gdy rozjemca spotkania lubi rozdawać żółte i czerwone kartki. Gracz powinien to więc uwzględnić w swej taktyce przed każdym spotkaniem. Krótko mówiąc, w Football Manager każdy detal ma znaczenie.

Chcąc osiągnąć sukces w tej grze, trzeba wykazać się zdolnościami analitycznymi, znajomością piłki nożnej, nie obędzie się też bez sporego wysiłku umysłowego i zmysłu strategicznego. Football Manager daje też niesamowite możliwości. Można przecież objąć amatorski klub, by po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu sezonach wprowadzić go do najwyższej klasy rozgrywkowej, a później zdobyć mistrzostwo kraju.

Z pewnością Football Manager ma wady. Gra nie oferuje żadnej ścieżki dźwiękowej. Grafika przypomina zaś taką sprzed 20 lat. Fanom tej serii to jednak zupełnie nie przeszkadza. W tej grze liczy się bowiem zupełnie co innego niż ładny wygląd i ciekawa muzyka.

W czym FIFA Manager jest lepsza od Football Manager?

Pod względem realistki, stopnia skomplikowania, czy poziomu trudności FIFA Manager odstaje o co najmniej kilka klas of swojego największego konkurenta. Wcale nie oznacza to jednak, że FIFA Manager nie ma plusów.

Ta gra jest znacznie przyjemniejsza od Football Managera. Doskonała grafika, przyjemna oprawa muzyczna i nieskomplikowana mechanika zapewnia godziwą rozrywkę przynajmniej na jakiś czas.

Czy warto wybrać FIFĘ Managera zamiast Football Managera?

Teoretycznie obie gry są dla siebie wielką konkurencją. W rzeczywistości Football Manager jest dedykowany zupełnie innej grupie odbiorców niż FIFA Manager. Ten pierwszy tytuł stworzony jest z myślą o bardziej wymagających graczach, którzy poszukują realistycznego symulatora prowadzenia drużyny piłkarskiej.

FIFĘ Manager można zaś polecić tym, którzy szukają nieskomplikowanej rozgrywki. Jeśli ktoś chce po prostu poprowadzić wirtualny zespół do sukcesów, a przy tym zbytnio się nie przemęczać, to FIFA Manager okaże się znacznie lepszym pomysłem niż Football Manager.

Posts created 16

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
cenote